Sıkça Sorulanlar

boya

Uyguladığım boya kurumuyor. Sebebi nedir?

Nem çok yüksektir, sıcaklık çok düşüktür, veya A ve B kısımları doğru oranda ve homojen olarak karıştırılmamıştır.

Uyguladığım boya bölgesel olarak kuruma yapıyor. Sebebi nedir?

İyi karıştırma yapılmamıştır, gövdede sıcaklık farklılıkları vardır.

Uygulama sonrasında boya filmi lastik gibi esnek kalmaktadır, tırnak batmaktadır. Sebebi nedir?

Düşük sıcaklıkta kuruma, boya karışımında fazla tiner kullanılması, yanlış karışım oranı etkenlerdendir.

Uygulanan boya kuruduktan sonra zeminden sökülmektedir, soyulmaktadır. Sebebi nedir?

Düzgün zemin hazırlığı yapılmamıştır, çok ince zımpara kullanılmış olabilir, zeminde kirlilik-toz kalmıştır, boya içerisine uygulamacı tarafından fazla anti-silikon katkısı girilmiştir veya boyanın kap ömrü dolduktan sonra uygulama yapılmıştır.

Uygulama sonrasında boya katları birbirinden ayrılmaktadır. Sebebi nedir?

Kat arası bekleme süreleri aşılmıştır, çok fazla beklenmiştir, katlar arası zımpara gerekiyorsa iyi zımpara ve temizlik yapılmamıştır.

Boya uygulamasından sonra zeminde silikonlanma-balık gözü oluşumu oluyor, sebebi nedir?

Sorunun çeşitli kaynakları olabilir. Uygulama yapılan zeminde, su, yağ, silikon, wax, veya benzeri maddelerin kalıntıları kalmış olabilir. Bunun yanı sıra, boya ekipmanlarının içerisinden gelen silikon türevi kalıntılar veya boya işlemi yapılan ortamda devam eden silikon türevi malzemeler kullanılan diğer çalışmalar da bu sıkıntıya yol açabilir. Civarda bakım-boya işi yapılan diğer ürünlerde silikonlu cilalar kullanılıyorsa veya boya yapılan ortama silikon-parafin içerikli parfüm kullanan kişiler girdilerse yine silikonlanma görülebilir. Sorunun çözümü için sorunlu boyanın yaş iken kazınarak zeminden kaldırılması gerekmektedir. Daha sonra kuru bir şekilde zımpara da yapılmalıdır. Daha sonra zemin uygun bir yağ-wax çözücü temizleyici ile temizlenmelidir.

Sonkat boya uygulaması sırasında, sonkat boya içerisine anti-silikon katkı eklemenin faydası olur mu?

Antisilikon katkılar, içerisinde silikon ihtiva etmektedirler. Silikon kirlenmesi olan bir ortamda boyanın içerisine katıldıklarında, silikon sorununun daha az belirgin ortaya çıkmasını sağlarlar. Boya atılan ortamda bilinen bir silikon kirliliği var ise, esas çözüm, bu silikon kirliliğini ortadan kaldırmaktır. Uygulanan boyanın içerisine silikon eklemek, çoğu zaman sorunun daha büyümesine yol açar; özellikle tabanca uygulamaları için ortamdaki silikon kirlenmesinin boyutunu arttırır. Bu nedenle antisilikon katkıların kullanımını tavsiye etmemekteyiz.

Sonkat boyanın içerisine vernik karıştırarak parlaklığını artırabilir miyim?

Sonkat boyaları, kutu içerisindeki halleriyle, maksimum parlaklık seviyesini sağlayacak şekilde geliştirilmiş ve üretilmişlerdir. Kullanıma hazır olan bu ürünlerin içerisine Vernik eklemek, sonkat boyanın parlaklığını kesinlikle artırmayacağı gibi, boyada kesilmelere, kuruma sıkıntılarına, yayılma problemlerine, renk ayrışmasına yol açarak istediğiniz sonucu almanıza mani olur.

 

Genel içinde yayınlandı

Sıkça Sorulanlar” için bir yorum

  1. Epoksi Kaplama

    Slm faydalı bilgileriniz için çok teşekkür ederim emeğinize sağlık

Yorumlar kapatıldı.